Ndërlidhjet

JERUSALEM


Amnesty International, organizata që merret me mbrojtjen e të drejtave të njeriut, me bazë në Londër, ka akuzuar trupat ushtarake izraelite se kanë kryer krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ndaj palestinezëve.
Sipas Kethlin Kvanuag, nga Amnesty International, rastet më të rënda kanë qenë në Nablus dhe Xhenin në prill dhe qershor të këtij viti.
“Besojmë se rasti i parë i krimeve të luftës është ngritur dhe kemi dokumentuar ato në Xhenin dhe Nablus, në një shkallë të gjerë dhe sistematike. Madje këtu bëhet fjalë për krime kundër njerëzimit”, tha Kvanuag.
XS
SM
MD
LG