Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri izraelit, Ariel Sharon, ka mundur të kalojë suksesshëm tre votimet e besimit në parlament, cfarë i jep atij mundësinë të vazhdojë përpjekjet për krijimin e qeverisë së re. Pas prishjes së koalicionit mes laburistëve dhe Likudëve të Sharonit, ky i fundit po përpiqet të krijojë një qeveri me partitë e ekstremit të djathtë.
Shaul Mofaz, ish kreu i ushtrisë izraelite, i njohur për taktikat e tij të ashpra ndaj palestinezëve, ka marrë miratimin e parlamentit për postin e Ministrit
Sharon ka hedhur poshtë kërkesën e Benjamin Netanjahut për zgjedhje të parakohshme. Netanjahu kërkoi zgjedhjet e parakohshme si kusht për të pranuar postin e ministrit të jashtëm.
XS
SM
MD
LG