Ndërlidhjet

ANKARA


Liderë të Partisë së Drejtësisë dhe Zhvillimit, parti me proviniencë politike Islame, cila fitoi zgjedhjet e përgjithëshme në Turqi thanë se partia do të kandidojë kryeministrin e ardhëshëm të Turqisë nga java e ardhëshme.
Zëvendës kyretari i kësja partie, Abdullah Gul ka thënë në Ankara se beson që Turqia mund të luaj rol të konsiderueshëm për paqën në Botë.
“Aleanca jonë strategjike me Shtetet e Bashkuara dhe marrëdhëniet tona do të jenë më të mira në të gjitha fushat. Pastaj kjo, natyrisht do të përmirësojë marrëdhënjet tona me botën Islame gjithashtu”, ka deklaruar, Abdullah Gul.
XS
SM
MD
LG