Ndërlidhjet

PRAGË


Dhoma e poshtëme e paralametit çek mirotoi ligjin i cili hap rrugën që avionët luftarak të Shteteve të Bashkuara të patrollojnë hapësirën mbi Pragë gjatë samitit të NATO-s nga fundi i këtij muaji.
Qeveria amerikane është dakorduar që të dërgojë fluturaket për të siguruar ambientin gjatë samitit të 21 dhe 22 tetorit në Pragë.
Ministri çek i Mbrojtjes tha se aktualisht forcat ajrore të vendit të tij nuk kanë kapacitet të 100 për qindët që të mbulojnë hapsirën ajrore çeke kundër kërcënimeve jo-ushtarake nga ajëri.
XS
SM
MD
LG