Ndërlidhjet

MOSKË


Aktivistë për të drejtat e njeriut, organizata jo-qeveritare dhe politikanë u tubuan në Moskë dhe kërkuan nga qeveria që të fillojë negociatat me udhëheqien separatiste të Çeçenisë.
Pjesëmarrësit e konferencës gjithashtu i bënë thirrje Kombeve të Bashkuara, Bashkimit Evropian , Këshillit të Evropës dhe OSBE-së që ti bëjnë presion Rusisë që të fillojë negociatat.
Shumica e oratorëve thanë se qeveria ruse duhet të negociojë me presidentin separatist çeçen, Aslan Maskhadov.
XS
SM
MD
LG