Ndërlidhjet

XHENIN/BREGU PERËNDIMOR


Forcat izraelite kanë vrarë në Xhenin liderin militant palestinez nga radhët e Xhihadit Islamik, Iyad Sawalha gjatë një konfrontimi që ka zgjatur mbi një orë.
Zyrtarët izraelitë thanë se militanti që u vra ishte shef i krahut ushtarak të Xhihadit Islamik në ate rajon dhe ishte në krye të listës së të kërkuarve për organizimin e dyshuar të disa sulmeve vetëvrasëse në veri të Izraelit.
Lideri palestinez, Yasser Arafat e kritikoi operacionin dhe e quajti vrasjen “krim shumë të rëndë”.
XS
SM
MD
LG