Ndërlidhjet

LUBJANË


Qytetarët e Sllovenisë dolën në votime që të zgjedhin presidentin e dytë të vendit që nga pavarësia, i cili do të jetë pasardhësi i Milan Kuçanit.
Favorit në këto zgjedhje është kryeministri Janez Drnovsek, lider i Demokratëve Liberalë, i cili ka gjasa që ta shpie Slloveninë në Bashkimin Evropian dhe në NATO, si vend që portretohet i gatshëm për anëtarësim.
XS
SM
MD
LG