Ndërlidhjet

MERILEND/SHTETET E BASHKUARA


Sekertari i përgjithëshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan tha se situata në Lindje të Afërt është e zezë dhe ka fajsuar si Izraelin ashtu edhe liderët palestinezë se mbështeten në forcën më parë se në bisedime për shtytjen e kauzës së tyre.
Në një fjalim të përgatitur të mbajë në Univerzitetin e Merilendit Annan tha se rruga e vetme për zgjidhjen e konfliktit mbetet solucioni i shpalosur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës- dy shtete, Izraeli dhe Palestina, që do të egzistonin pranë-e- pranë me kufij të sigurtë dhe të njohur.
XS
SM
MD
LG