Ndërlidhjet

AMSTERDAM


Të mbijetuarit dhe familjet e viktimave të masakrës së Srebrenicës, që ndodhi në vitin 1995 gjatë luftës në Bosnjë-Hercegovinë, kanë kërkuar kompensim nga qeveria hollandeze, pasi paqeruajtësit hollandezë dështuan në mbrojtjen e tyre.
Në masakrën e Srebrenicës u vranë afro 8 mijë burra boshnjakë dhe qeveria hollandeze ka pranuar përgjegjësinë e saj.
XS
SM
MD
LG