Ndërlidhjet

ANKARA


Presidenti i Turqisë, Ahmet Necdet Sezer ka caktuar sotë kryeministër Abdullah Gul nga radhët e Partisë të Drejtësisë dhe Zhvillimit, që fitoi zgjedhjet parlamentare, dhe ka kërkuar nga ai që të formojë qeverinë.
“Vizitova zotin president me kërkesë të tij. Ai shfaqi mirësinë dhe besimin e tij që të formojë qeverinë e 58 të Turqisë”, deklaroi Abdullah Gul pas bisedimeve.
Gul ka thënë se do të kultivojë lidhjet e Turqisë me Perëndimin.
XS
SM
MD
LG