Ndërlidhjet

UASHINGTON


Pas deklaratve të Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Donald Rumsfled, lidhur me sulmet e mbrojtjes irakene ndaj aeroplanëve amerikanë e britanikë që partullojnë zonat e ndalim fluturimit në Irak, edhe Shtëpia e Bardhë ka nënvizuar se sulme të illa janë të paparanueshme.
Skot McClellën, nënsekretari për informim i presidentit amerikan, George Bush, ka thënë:
“Shtetet e Bashkuara besojnë se hapja zjarr kundër aeroplanëve tanë apo atyre britanikë në zonën e ndalim fluturimit është shkelje dhe material provë. Dhe rezoluta e OKB-së na jep ne mundësinë, nëse vendosim, ta cojmë këtë problem në Këshillin e Sigurimit”, tha McClellën.
XS
SM
MD
LG