Ndërlidhjet

ANKARA


Kryeministri turk Abdullah Gul, nisi sot detyrën e kryeministrit pas miratimit të marrë nga presidenti i vendit.
Gul, i cili është nga Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit, fituese në zgjedhjet e fundit në Turqi, njoftoi se presidenti Ahmet Sezer kishte miratuar edhe qeverinë e re më 25 anëtarë kabineti.
Jasir Jakis, diplomat karriere është ministri i jashtëm, ndërsa Ali Babacan është ministri i ekonomisë, përgjegjëse për një numër reformash, të domosdoshme për anëtarësi në Bashkimin Evropian.
XS
SM
MD
LG