Ndërlidhjet

PRAGË


Kryeqyteti i Republilkës Çeke është përgatitur për samitin e NATO-s ku do të tubohen liderët e 19 vendeve anëtare dhe pritet të ftojë më se shtatë ish vende komuniste që ti bashkohen Aleancës.
Që të marrë pjesë në samit, sonte në Pragë arriti presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush.
Autoritetet çeke kanë ndërmarrë masa të forta sigurie për samitin. Avionët ushtarakë nga Shtetet e Bashkuara dhe Çekia do të bëjnë patrollime të përbashkëta mbi Pragë për të garantuar sigurinë e hapësirës.
Në Pragë janë tubuar edhe mjaftë anti-NATO protestues nga bota dhe paralajmërojnë demostrata paqësore.
XS
SM
MD
LG