Ndërlidhjet

HAGË


Dëshmitari me identitet të mbrojtur ka deklaruar në gjykimin e Sllobodan Millosheviqit në Tribunalin e Hagës se Millan Martiq, si komandant i policisë në Knin në vitin 1991, ka qenë “nën ndikimin e drejtëpërdrejtë personal të Millosheviqit”, presidentit të atëherëshëm të Serbisë.
Dëshmitari ka konfirmuar se pjestëtarë të sigurisë shtetërore të Serbisë në kohën e shpërthimit të luftës në Kroaci formuan kampe për stërvitjen e forcave policore dhe paramilitare të të ashtuquajturës Krajinë.
XS
SM
MD
LG