Ndërlidhjet

JERUSALEM


Policia iyraelite njofton se një militant vetëvrasës palestinezë hodhi në ajër vetëveten me shpërthim bombe në një autobus udhëtarësh në Jerusalem, duke lënë të vrarë 11 njerës dhe mbi 40 të plagosur.
Përgjegjësinë e mori grupi i Hamasit, i cili akuzon Izraelin për shkallëzimin e dhunës. Zëdhënësi i Hamasit tha se sulmi ishte bërë si hakmarrje për vrasjen e 7 civilëve palestinezë.
Zëdhënësi i qeverisë izraelite tha se Izraeli do të bëjë “çdo gjë të mundëshme” për mbrojtjen e vetëvetes.
XS
SM
MD
LG