Ndërlidhjet

BETLEHEM


Katër veta janë vrarë sot, përfshirë një punonjës britanik të Kombeve të Bashkuara dhe një fëmijë palsetinez, gjatë ripushtimit dhe aksioneve izraelite në qytetet e Bregut Perëndimor dhe të Gazës.
Sulmet pasuan atentatin e djeshëm vetëvrasës, gjatë të cilit humbën jetën më shumë se 11 veta.
Kryeministri Ariel Sharon deklaroi si të pavlefshme marrëveshjen e gushtit, sipas të cilës trupat izraelite u tërhoqën mga Betlehemi, ndërsa lideri palestinez Arafat i ka quajtur këto aksione si shkelje të të drejtës ndërkombëtare.
XS
SM
MD
LG