Ndërlidhjet

HAGË


Ka vazhduar sot në Hagë gjyqi kundër ish presidentit jugosllav Sllobodan Millosheviq, i cili akuzohet për 66 vepra penale mes të cilave dhe ato për krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid gjatë luftrave në Kosovë, Bosnjë dhe Kroaci.
Gjatë seancës së sotme prokuroria solli një bisedë telefonike mes Millosheviqit dhe Karaxhiqit, incizuar në fillimin e viteve ’90, ku flitej për përgatitjen e forcave serbe për luftën e mundshme në Kroaci në vitin 1991.
XS
SM
MD
LG