Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i Jashtëm i Kinës, Tang Jiaxuan gjatë qëndrimit në Moskë ka thënë se Pekini po harmonizonë politikën e tij të jashtëme dhe synon lidhje më të mira me NATO-n, duke shtuar se raportet bilatertale duhet të mbështeten në “respektin dhe dobinë e dyanëshme, barazinë dhe bashkëpunimin”.
Ministri i Kinës i ka bërë këto momente pas takimit të djeshëm me ministrin e Jashtëm rus, Igor Ivanov.
Në një raport të javës së kaluar nga Brukseli u tha se Kina i është qasur NATO-s me qëllim të diskutimit të synimeve strategjie të Aleancës, posaçërisht në Azinë Qendrore.
XS
SM
MD
LG