Ndërlidhjet

BRUKSEL


Jeorg Haider, lider i Partisë së djathtë radikale në Austri e ka paralajmëruar dorëheqjen nga detyra e guvernatorit të provincës Carinthia dhe largimin nga politika pas rezultateve të partisë së tij në zgjedhjet e së dielës.
Kryetari i Komisionit Evropian Romano Prodi tha se do të bashkëpunojë me qeverinë e re të Austrisë pas fitores së konservatorëve të kancelarit Wolfgang Schuessel.
Schuessel tha se rezultatet e së dielës ishin të papritura.
“Rezultati përfundimtar është i jashtzakonshëm. Tani nuk ka dyshim se si duhet të udhëhiqet Austria”, tha Schuessel.
XS
SM
MD
LG