Ndërlidhjet

BERLIN


Kancelari gjerman Gerhard Schroeder ka thënë në një intervistë se qeveria e tij planifikon të ndihmojë Izraelin duke plotësuar kërkesën e tij për sitemin kundër raketor Patriot, prodhim i Shteteve të Bashkuara.
“Nëse qeveria izraelite ka nevojë për siguri të rritur, Gjermania do ti ndihmojë”, ka thënë kancelari Schroeder.
Ushtria gjermane ka rreth 30 sisteme Patriot në përdorim në misione të ndryshme, përfshirë edhe paqëruajtjen, dhe gjashtë të tjerë që janë operativë, por ndodhen në magazina.
XS
SM
MD
LG