Ndërlidhjet

BERLIN


Gjermania do t’u lejojë forcave ajrore amerikane fluturimet mbi territorin e saj dhe shfrytëzimin e pa-penguar të bazave ushtarake në rast të një lufte kundër Irakut, tha kancelari gjerman.
Gerhard Schroeder tha se vendimi megjithate nuk e ndryshon qëllimin e Gjermanisë për t’iu shmangur një ndërhyrjeje direkte ushtarake në Irak.
“Ne e bëmë të qartë se nuk do të marrim pjesë në kurrfarë operacioni ushtarak”, tha Schroeder.
XS
SM
MD
LG