Ndërlidhjet

TEHERAN


Presidenti i Iranit Mohammad Khatami u ka bërë thirrje konservatorëve të miratojnë planin e reformave.
Në përvjetorin e vdekjes së Ayatollah Khomeinit, ai tha se udhëheqësia duhet t’i respektojë dinjitetin dhe të drejtat e njeriut.
Fjalimi u bë në mesin e tensioneve politike në rritje midis reformatorëve, që e kontrollojnë parlamentin dhe presidencën, dhe konservatorëve, të cilët i kontrollojnë gjykatat dhe forcat e sigurisë.
XS
SM
MD
LG