Ndërlidhjet

MOMBASA/KENI


Ministri palestinez për bashkëpunim ndërkombëtar, Nabil Shaath thotë se sulmet e djeshme kundër caqeve izraelite në Keni nuk ishin operacion palestinez, duke kontestuar pohimet e grupit të vetëquajtur Armata e Palestinës që mori përgjegjësinë.
“Apsolutisht i kamë të gjitha gatrancat se kjo nuk ishte organizatë palestineze, dhe jamë i bindur se autoritetet keniane dhe autoritet e tjera janë duke gjurmuar ate çështje, por ky nuk ishte operacion palestinez”, thotë ministri Shaath.
Zyrtarë izraelitë dhe amerikanë të sigurisë janë duke asistuar në hetime, kurse policia keniane ka arrestuar 12 persona lidhur me sulmet që lanë 15 të vdekur.
XS
SM
MD
LG