Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Sekretari i përgjithëshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan ka kërkuar nga autoritetet e Izraelit që t,a identifikojnë dhe ndëshkojnë ushtarin përgjegjës për vrasjen e punonjësit humanitar të OKB-së, britanikun Iain Hook, në Xhenin të Bregut perëndimor para një jave.
Aramata izraelite ka thënë se hetimet preliminare gjetën se trupat vranë me gabim Hook-un duke zbrapsur të shtënat drejtuar kundër tyre nga palestinezë që gjendeshin në objektin e Kombeve të Bashkuara në Xhenin, por zyrtarë të Kombeve të Bashkuara thanë se brenda objketit nuk kishte persona të armatosur.
XS
SM
MD
LG