Ndërlidhjet

PARIS


Liderët e kurdëve të Irakut, Massoud Barzani dhe Jalal Talabani thanë se ata nuk duan ti bashkohen ndonjë sulmi ushtarak të prirë nga Shtetet e Bashkuara kundër regjimit të Saddam Huseinit derisa nuk do të përfshihen në palnifikimet e pas luftës.
Ata shfaqën qëndrimin e tyre pas një konference në Paris mbi ardhmërinë e kurdëve të Irakut.
Barzani dhe Talabani insistuan se kurdët e Irakut janë unik në mbështetjen e një qeverie federale demokratike në Irak, nëse fundoset Saddam Hussein.
XS
SM
MD
LG