Ndërlidhjet

TEHERAN


Drejtësia konservatore iraniane ka kumtuar se do të rishikojë vendimin për dënimin me vdekje të profesorit universitar Hashen Aghari, pas apelit të avokatit të këtij të fundit.
Nisma e avokatit ka qenë e pavarur nga dëshira e klientit të tij.
Deklarata e mëhershme për dënimin me vdekje të intelektualit iranian, të akuzuar për ‘fyerje të Islamit,’ shkatoi një valë të gjerë protestash në vend si dhe nevojën e ndërhyrjes së liderit suprem Ajatollah Ali Khamnei, i cili kërkoi rishikimin e dënimit.
XS
SM
MD
LG