Ndërlidhjet

UASHINGTON


Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara njoftuan se një anije që barte së paku 12 raketa të fshehura të tipit Scud nga Korea Veriore është ndaluar në Detin Arab nga flota detare spanjolle.
Raportohet se personeli ushtarak amerikan ka hyrë në anije që të marrë pjesë në gjurmime dhe sigurimin e saj.
Zyrtarët amerikanë përsëritën kritikat kundër Koresë Veriore duke e quajtur “proliferuesin më të madh në botë të raketave dhe teknologjisë së raketave balistike”.
Ndërkohë Jemeni tha se i kishte porositur raketat nga Krea Vriore dhe ka protestur për shkak të ndalimit të anijes.
XS
SM
MD
LG