Ndërlidhjet

BRUKSEL


Presidenti i Komisionit Evropian, Romano Prodi kërkoi nga 15 vendet anëtare që të tregojnë fleksibilitet derisa ata zhvillojnë bisedimet e fundit për zgjerimin e BE-së para fillimit të samitit të nesërm në Kopenhagë.
“Kemi punuar tepër në negociatat për pakon finansiare për zgjerimin e BE-së dhe ndodhemi vetëm një hap largë konkludimit. Mesazhi im për samitin e Kopenhagës është i thjeshtë: Objektivi për zgjerim është tepër i rëndësishëm që të kompromitohej minutën e fundit nga pozicione të ngurrta apo interesa të pjesërishme” , ka thënë Prodi.
Ai u ka bërë thirrje vendeve anëtare që të jenë bujarë kur ndajnë mjetet për anëtarët që vijnë.
XS
SM
MD
LG