Ndërlidhjet

BEOGRAD


Gjykata e Lartë e Serbisë ka vlerësuar si të drejtë dhe në përputhje me ligjin, vendimin e komisionit zgjedhor, për t’i shpallur zgjedhjet presidenciale të 8 dhjetorit si të pavlefshme për shkak të pjesëmarrjes së ulët, nën 50 për qind, ashtu si kërkohet nga kushtetuta.
Partia e presidentit të tashëm jugosllav dhe kandidatit kryesor për president të Serbisë, Vojisllav Koshtunica, kishte cuar në Gjykatë komisionin zgjedhor për mashtrime me listat zgjedhore, cfarë u hodh poshtë nga gjykata.
XS
SM
MD
LG