Ndërlidhjet

LONDËR


Grupet opozitare irakiane nga konferenca në Londër janë dakorduar që të formojnë një komitet i cili do të ndihmonte në mbikëqyrjen e tranzicionit të qeverisë së Irakut nëse presidenti Saddam Hussein dëbohet nga pushteti.
Deklarata e miratuar në konferencën katër ditëshem bën thirrje për një Irak demokratik dhe federal pas largimit të Saddam-it dhe parashtron planet për drejtimin e periudhës kalimtare.
XS
SM
MD
LG