Ndërlidhjet

HAGË


Prokuroria e Tribunalit të Hagës për krime lufte e ka akuzuar jugosllavinë se nuk i vë në disponim dokumente me rëndësi kritike për gjykimin e ish presidentit Sllobodan Millosheviq.
Prokurorët kanë kërkuar nga gjykacit që të ndërmarrin aksion të vendosur për ta shtrënguar Beogradin që t,i dorëzojë këto dokumente.
Prokurorët kanë thënë se ata duan materiale të ndijëshme nga arhivat e armatës dhe qeverisë për të cilat shpresojnë se mundë të japin prova vitale lidhur me rolin e armatës dhe policisë jugosllave në konfliktet në Kroaci, Bosnjë dhe në Kosovë gjatë regjimit të Millosheviqit.
XS
SM
MD
LG