Ndërlidhjet

DOHA/KATAR


Liderët e gjashtë vendeve arabe, Arabisë Saudite, Emirateve të Bashkuara Arabe, Kuvajtit, Katarit, Bahreinit dhe Omanit filluan samitin në Doha në valën e drojës se lufta e prirë nga Shtetet e Bashkuara në Irak mundë të destabilizonte rajonin e Gjirit.
Këto vende janë anëtare të Këshillit për Bashkëpunim të Gjirit, kurse disa prej tyre më herët u kanë ofruar mikpritje trupave dhe stabilimenteve amerikane dhe mundë të shërbejnë si platformë lansimi të çfarëdo sulmi të prirë nga Shtetet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG