Ndërlidhjet

JERUSALEM


Trupat izraelite dhe ato amerikane do të kenë stërvitje të përbashkëta kësaj jave për integrimin e dy sistemeve të ndryshme anti-raketore, si pjesë e përgatitjeve të Izraelit për fushatë të mundëshme ushtarake kundër Irakut.
Zalman Shoval, këshilltar i kryeministrit izraelit, ka thënë se Izraeli është i brengosur se Iraku mundë të sulmojë në shenjë hakmarrje ndaj ofenzivës së mundëshme të Shteteve të Bashkuara kundër Bagdadit.
Gjatë luftës së Gjirit të vitit 1991, Iraku shkrepi kundër Izraelit 39 raketa të tipit Skud.
XS
SM
MD
LG