Ndërlidhjet

ABIXHAN


Trupat qeveritare të Bregut të Fildishtë janë gatitur të fillojnë sërish betejën, pasi ushtarët franceze zbrapsën një konvoj kryengritësish në angazhimin më të madh deri tash në ish koloninë e përfshirë nga luftërat.
Komandanti i trupave franceze të dërguara në Bregun e Fildishtë, gjenerali Henri Bentegeat tha se ushtarët e tij hapën zjarr sepse ishin sulmuar drejtëpërdrejtë dhe mbase kryengritësit kërcënonin sigurinë e shtetasve të jashtëm në ato rajone.
XS
SM
MD
LG