Ndërlidhjet

MOSKË


Dy shpërthime të fuqishme në Grozni kanë dëmtuar rëndë selinë e qeverisë pro-ruse në kryeqytetin e Çeçenisë dhe kanë lënë të vararë së paku 32 njerës.
Mediat e Moskës citojnë ministrin e Brendëshm çeçen, Ruslan Tsakyev të ketë thënë se një kamion dhe një veturë përplotë material shpërthyes kishin depërtuar përtej objekteve qeveritare.
Televizioni rus thotë se shefi i administratës në Çeçeni, Akhmad Kadyrov dhe zëvendësi i tij , Mikhail Babich nuk ishin në objekt në kohën e shpërthimit.
Asnjë grup nuk mori përgjegjësinë për shpërthimin, ndonëse gjërësisht besohet që sulmi të jetë vepër e militantëve çeçenë.
XS
SM
MD
LG