Ndërlidhjet

GROZNI


Së paku 46 njerës janë vrarë, kurse mbi 100 janë plagosur nga dy shpërthime të fuqishme në objektet e qeverisë pro-ruse në kryeqytetin e Çeçenisë.
Ministri i Brendëshëm çeçen, Ruslan Tsakyev tha se një kamion dhe një veturë përplotë material shpërthyes kishin depërtuar përtej objekteve qeveritare.
Asnjë grup nuk mori përgjegjësinë për shpërthimin, por kreu i administratës çeçene, Akhmad Kadyrov ka thënë se ai beson që lideri separeatist çeçen, Aslan Maskhadov ka urdhëruar sulm të organizuar.
Përfaqësesi i Maskhadovit demantoi akuzat e tha se “forcat e armatosura zyrtare të Çeçenisë nuk përdorin taktika vetëvrasëse me bomba”.
XS
SM
MD
LG