Ndërlidhjet

MYNIH


Kancelarit gjerman Gerhard Shrëder i është bërë thirrje nga një organizatë me qendër në Gjermani, e cila mbron të drejtat e pakicëës ugure në Kinë, që Berlini të kritikojë hapur Pekinin për qëndrimin e tij ndaj pakicave.
Sipas letrës në fjalë, Kina ka ndaluar praktikimin e fesë, librat në gjuhën ugure dhe mësimin në nivel universitar në këtë gjuhë.
Ugurët janë popullsi e besimit islam që jetojnë në rajonin E Xinjangut në Kinën perëndimore. Edhe Amnesty International ka mbështetur akuzat kundër Kinës.
XS
SM
MD
LG