Ndërlidhjet

BE-ja shtyn pa afat marrëveshjen me Serbinë


Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Serbia se duhet të mbrojë ambasadat e huaja dhe ka tërhequr vërejtjen se sulmet ndaj ambasadave rrezikojnë përpjekjet për ta sjellë Serbinë më pranë BE-së.

"Këto akte dhune nuk të çojnë kund dhe nuk ndihmojnë njeri", tha shefi i diplomacisë evropiane, Javier Solana.

Solana tha se do shtyhet, derisa të qetësohet situata, marrëveshja mes Serbisë dhe BE-së, që synon afrimin e Beogradit me Brukselin.

XS
SM
MD
LG