Ndërlidhjet

Polonia të martën do të njohë Kosovën


Kryeministri i Polonisë Donald Tusk ka paralajmëruar se qeveria polake do ta njohë pavarësinë e Kosovës në mbledhjen e radhës të martën, përkundër insistimit të presidentit Leh Kaczynski që Varshava të presë me njohjen e Kosovës.

Tusk ka thënë se procesi i njohjes së Kosovës është global dhe po zgjat disa vite.

"Kur është fjala për këtë pjesë të botës, ku edhe ne bëjmë pjesë, është vendimtar fakti se pavarësinë e Kosovës e kanë njohur aleatët tanë më të rëndësishëm: vendet kryesore të BE-së dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës", ka thënë kryeministri i Polonisë.
XS
SM
MD
LG