Ndërlidhjet

Vdiq ish-presidenti slloven Janez Drnovshek


Pas një sëmundjeje të gjatë, mbrëmë, në moshën 57-vjeçare, ka ndërruar jetë Janez Drnovshek, ish-presidenti i Sllovenisë.

Drnovshek ishte politikani, i cili i ndihmoi pavarësimit të vendit në vitin 1991 dhe më vonë anëtarësimit të Sllovenisë në Bashkimin Evropian dhe në NATO.

Drnovshek ishte kryeministër i Sllovenisë në vitet 1998-2002 dhe pastaj president i vendit.

Zyra e tij nuk njoftoi për arsyet e vdekjes.
XS
SM
MD
LG