Ndërlidhjet

Rriten tensionet Rusi-Gjeorgji


Gjeorgjia ka protestuar ndaj planeve të Rusisë për të zhvilluar zgjedhjet presidenciale ruse edhe ne rajonet e Abkazisë dhe Osetisë Jugore.

Të dyja rajonet janë pjesë e Gjeorgjisë, por kërkojnë shkëputje nga Tbilisi.

Abkazia dhe Osetia Jugore, ndonëse nuk kanë mbështetjen zyrtare të Rusisë, Moska i ka paisur qytetarët e këtyre rajoneve me pashaporta ruse.
XS
SM
MD
LG