Ndërlidhjet

Qeveria afgane kontrollon 30% të territorit


Ministria e Mbrojtjes e Afganistanit i mohoi pohimet e zyrtarëve amerikanë të kundërzbulimit se qeveria afgane kontrollon vetëm 30 % të territorit të vendit.

Michael McConell, drejtor i Kundërzbulimit Kombëtar i bëri këto komente para Komitetit për Shërbime të Armatosura në Senat.

McConell tha se talebanët kontrollojnë rreth 10 % të Afganistanit, ndërsa pjesën tjetër e kontrollojnë udhëheqësit fisnorë.

Ministria afgane tha se vlerësimet "janë larg nga faktet", dhe se qeveria e kontrollon vendin.

XS
SM
MD
LG