Ndërlidhjet

Serbia kundërshton Grupin për Kosovën


Serbia i ka dërguar notë proteste Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon, lidhur me formimin e grupit punes për Kosovën. Ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremiq, tha se krijimi i këtij grupi "jashtë mandatit të Këshillit të Sigurimit të KB-së është i paligjshëm".

Të enjtën, 15 shtete që kanë njohur shtetin e Kosovës në prani të përfaqësuesve të NATO-s dhe BE-së, vendosën formimin e grupit.
Ngritja e këtij grupi bazohet në planin e Martti Ahtisaarit.
XS
SM
MD
LG