Ndërlidhjet

SHBA-të kërkojnë ndaljen e dhunës


Shtëpia e Bardhë ka kërkuar ndaljen e dhunës izraelito – palestineze në Rripin e Gazës dhe vazhdimin e negociatave paqësore në Lindjen e Mesme. Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Gordon Johndroe, tha se sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice javën e ardhshme do të udhëtoj për në rajon.
Presidenti i autoritetet palsetinez, Mahmoud Abbas sot tha se i ka suspenduar negociatat paqesore për shkak të ofensivës izraelite në Rripin e Gazës.
Dje ishte raportuar se forcat izraelite kishin vrarë së paku 60 vetë gjatë sulmeve në Gazë.
XS
SM
MD
LG