Ndërlidhjet

Kina rrit buxhetin ushtarak


Kina do të rrisë me 18% buxhetin ushtarak të këtij viti krahasuar me vitin 2007.

Kjo u bë e ditur nga burimet zyrtare kineze, që thanë se buxheti ushtarak për 2008 është rritur me 57 miliardë dollarë krahasuar me vitin që lamë pas.

Shtetet e Bashkuara dhe analistët ushtarakë pohojnë se Kina në publik tregon më pak nga buxheti real që përdor për ushtrinë.
XS
SM
MD
LG