Ndërlidhjet

Suedia njohu pavarësinë e Kosovës


Suedia e ka njohur sot shtetin e pavarur të Kosovës. Kryeministri Fredrik Reinfeld ka deklaruar se pavarësia e Kosovës do të jetë "e monitoruar ndërkombëtarisht dhe me sovranitet të kufizuar".

Ndërkaq ministri i Jashtëm, Karl Bild tha se Suedia ka pritur më shumë se dy javë për njohjen e Kosovës për të parë se çfarë refleksione do të ketë një vendim i tillë.
XS
SM
MD
LG