Ndërlidhjet

Casey: Kosova nuk paraqet precedent


Kosova nuk është precedent dhe nuk duhet të shikohet si e tillë nga asnjë vend në botë, e as nga Nagorno Karabak" ka deklaruar zëdhënësi i departamentit amerikan të shtetit Tom Casey.

Komentet e tij u bënë pasi presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev ka deklaruar se pavarësia e Kosovës ka nxitur separatistët në enklavën malore të Nagorno- Karabak. Së fundi 6 njerëz u vranë gjatë përleshjeve të armatosura në këtë rajon, për të cilin Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësim.

Forcat pro-Armeniane e ndanë rajonin nga territori i Azerbajxhanit, në luftën e vitit 90.
XS
SM
MD
LG