Ndërlidhjet

Ban Ki Mun: Kosova është rast i veçantë


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki Moon tha pwr mediat ruse se rezoluta 1244 është ende në fuqi dhe se UNMIK-u vepron në bazë të saj.

I pyetur nëse bashkësia ndërkombëtare do të mund të pranonte pavarësinë e rajoneve tjera në botë, Ban Ki Moon u shpreh se "secilën situatë duhet marrë në konsideratë duke u bazuar në specifikat e saj. Duke mos dashur të komentoj pavarësinë e Kosovës, dua të them se ajo paraqet një rast të veçantë" deklaroi sekretari i OKB-së, Ban Ki Moon.

XS
SM
MD
LG