Ndërlidhjet

Christofias: Qipro nuk do ta njohë Kosovën


Presidenti i ri i Qipros, Demetris Christofias, e ka përjashtuar mundësinë e njohjes së pavarësisë së Kosovës, duke thënë se hapi "nuk ishte legal".

"Ne vendosëm të shmangim çdo njohje të këtij veprimi, të cilin e konsiderojmë të padrejtë dhe sipas ligjit ndërkombëtar, jo legal", tha Christofias anash samitit të Bashkimit Evropian në Bruksel.

"Unë e rikonfirmoj pozicionin e qeverisë së mëparshme. Ka kufij që duhet të ruhen dhe të respektohet integriteti teritorial", tha Christofias.
XS
SM
MD
LG