Ndërlidhjet

Tajvan: Opozita fiton zgjedhjet presidenciale


Kandidati i opozitës në Tajvan Ma Ying-jeou ka shënuar fitore bindëse në zgjedhjet presidenciale të ujdhesës duke fituar 58 % të votave.

Sipas rezultateve zyrtare, rivali i tij, Frank Hsieh ka marrë vetëm 42 % të votave.

Në fushatën zgjedhore, e cila u dominua nga ekonomia, opozitari Ma, i cili përfaqëson partinë Kuomintang, ka premtuar t'i riparojë marrëdhëniet e shtrënguara me Kinën, si dhe të përmirësojë gjendjen financiare të Tajvanit.
XS
SM
MD
LG